Jdi na obsah Jdi na menu

Pálení čarodějnic v Jítravě

 

Tak jsem se zase po x-letech dostala na pálení čarodějnic. Tentokrát mě moje koště dopravilo na úžasné místo, které mám moc ráda, do půvabné obce Jítrava.

I přes zamračenou oblohu a postupně houstnoucí déšť se sešlo několik desítek nadšenců, dospělých i dětí, maskovaných i nemaskovaných, s lampiony i bez, každopádně v dobré náladě, na místním hřišti, kde již stála pečlivě připravená a vysoká vatra. Chvíli to trvalo - stejně tak jako letošní zima - nakonec se i představitelka nekalých sil dočkala zaslouženého...Nechyběla dobrá nálada i opékání špekáčků, to vše za hudebního doprovodu místních nadšenců.

Rituál pálení čarodějnic patří k populárním lidovým zvykům. V magickou Filipojakubskou noc z 30. dubna na 1. května mají dle pověsti zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek. Věřilo se, že této noci ve vzduchu létá spousta čarodějnic, putujících na čarodějnický sabat (čarodějnické shromáždění). Proto se na kopcích nebo na vyvýšených místech zakládaly ohně a do vzduchu se vyhazovala hořící košťata, která měla čarodějnice odehnat a jejich moc oslabit.

Dnes je pálení čarodějnic spíše zábavou. V poslední dubnovou noc se na mnoha místech rozhoří tisíce vater, v kterých se spálí figurína čarodějnice, vyrobená ze slámy a starých hadrů. U ohně pak společenské setkání pokračuje opékáním špekáčků, tančí se, hraje a zpívá. Už jen málokdo si tuto noc spojuje s magickými rituály.

Webové stránky Občanského sdružení Jítrava, o.s.

 

V případě Vašeho zájmu o jakékoliv fotografie mne prosím kontaktujte.

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář