Masopust 2013 na Sychrově - Folklorní soubor Horačky
Masopust, neboli karnevalové období, bylo v minulosti období od Tří králů do Popeleční středy. Podle dne v kalendáři bývaly drženy Tučný čtvrtek, Masopustní neděle, Masopustní pondělí, Masopustní úterý a Popeleční středa.
Tučný čtvrtek
O Tučném čtvrtku bývala k obědu vepřová pečeně se zelím a knedlíky. Také se nemělo hledět na nějaký ten džbán piva. Na Tučný čtvrtek si každý měl dopřát tolik piva a mastného jídla, co snesl. Pátek a sobota utekla jako sen a už tady byla tak dlouho očekávaná Masopustní neděle.
Masopustní neděle
Masopustní neděli se také říkalo neděle taneční. Hned po obědě vyhrávali hudebníci na návsi a zvali tak k muzice do hospody. Hned jak dohráli, tak se začaly otevírat vrata statků a dveře chalup a muži i ženy mířili k hospodě, kde už na ně čekali muzikanti se svými nástroji. Pivo teklo proudem, z bot tanečních párů se jen kouřilo a veselého křiku neubývalo ani v časných ranních hodinách.
Masopustní pondělí
Druhý den, na Masopustní pondělí, se pokračovalo v tanci. To byl tzv. "mužovský bál". Na takovou zábavu neměla svobodná chasa přístup a musela se spokojit s přihlížením. V kole bylo vidět jen samé ženáče a vdané. Hudebníci pilně vyhrávali, protože furiantští sedláci na nějakou tu zlatku nehleděli.
Popeleční středou začíná postní období před Velikonocemi. Maškarní zábava, která probíhala zpravidla na Masopustní úterý, tedy v úterý před Popeleční středou, byla vyvrcholením masopustu. Obcemi procházel průvod maškar, který končil hlučnou zábavou v hostinci. V průvodu byly masky cikánů, kteří chytali slepice, žebráci, potulní šumaři, četníci, často i čert nebo medvěd s obráceným kožichem a povříslem v půli (pozn. povříslo je druh provazu, sloužící původně především ke svazování snopů. Vyrábí se ze stonků slámy.) Čert měl kozí rohy, načerněný obličej a nahlížel ve staveních do trouby, není-li tam něco k snědku. K tradičním maskám patřili také ženich s nevěstou, kecal, tradiční řemesla - kováři, kominíci, ševci, tkalci, medvědář apod. Domácí zvířectvo zastupovali např. kůň, kohout, slepice. Kde nechodil průvod, přišel alespoň medvěd pošitý hrachovinou. U každého stavení hudba zahrála dva až tři kousky. Maškary byly většinou odměňovány koblihami, vejci, uzeným masem, ale i obilím a penězi. Leckde připravili i vepřové hody.
V případě Vašeho zájmu o jakékoliv fotografie mne prosím kontaktujte.
Komentáře
Přehled komentářů
Fotoalbum
Poslední fotografie
Oblíbené odkazy
Statistiky
Online: | 9 |
---|---|
Celkem: | 2827861 |
Měsíc: | 8099 |
Den: | 485 |