Jdi na obsah Jdi na menu

Německo - studijní cesta za Lužickými Srby

Lužičtí Srbové jsou slovanským národem obývajícím Lužici, historickou zemi, která navazuje na severní hranici Čech. K Lužickým Srbům se v současné době hlásí zhruba 60 000 osob. Lužičtí Srbové jsou posledními potomky kdysi širokého slovanského osídlení sahajícího podél Labe až k Baltskému moři.

Lužičtí Srbové jsou nám blízko po historické, kulturní i jazykové stránce. Lužická srbština je hned po slovenštině druhým nejbližším jazykem češtině. Po tři století byla Lužice součástí českého státu.  Velmi bohaté vzájemné česko-lužickosrbské vztahy byly přerušeny až v letech nacismu a totalitního socialismu a nyní se opět rozvíjejí.

V rámci studijní cesty za Lužickými Srby, pořádané Domem česko-německého přátelství v Jablonci nad Nisou, jsem měla možnost navštívit a poznat i já nová krásná místa jen kousíček za našimi hranicemi. Nádherný klášterní komplex v Ostritz St. Marienthal  s křížovou cestou, motýlí dům v Jonsdorfu a taky skalní komplex Nonnenfelsen s nádhernou vyhlídkou, ze které nás však rychle vyhnaly hromy a blesky. Byl to vydařený výlet s příjemnými lidmi.

 

Odkaz Studijní cesta po stopách někdejších exulantů do Horní Lužice

 

V případě Vašeho zájmu o jakékoliv fotografie mne prosím kontaktujte.

 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář