Jdi na obsah Jdi na menu

Německo - studijní cesta po stopách někdejších exulantů do Horní Lužice

V rámci projektu Sbližování/Annäherung pořádal Dům česko-německého porozumění z jabloneckých Rýnovic další ze svých akcí, tentokrát výlet do Německa - Studijní cestu po stopách někdejších exulantů do Horní Lužice.

Měli jsme možnost navštívit malé městečko Ochranov (Herrnhut - "Hut des Herren (Obhut des Herren Jesus)" - "ochrana Páně Ježíše", pod níž se exulanti utíkali, odtud česky "Ochranov"). Vznik městečka je datován do roku 1722, kdy Mikuláš Ludvík, hrabě z Zinzendorfu, poskytuje pozemky protestantským uprchlíkům z Čech/Moravy.

Více z historie města a místní Jednoty bratrské se můžete dozvědět zde.

Ochranov (Herrnhut) je světově známý především svojí ruční výrobou tzv. "ochranovských hvězd". Místní manufaktura nabízí možnost shlédnutí jejich výroby, prezentace i případné koupě.

Dalšími body zájmu jednodenní studijní cesty byla návštěva kostela a diakonie Jednoty bratrské v Komenského ulici (v době pobělohorské Jednotu bratrskou, jejíž kořeny vzniku sahají do přelomu let 1457-58, reprezentoval ve vyhnanství především Jan Amos Komenský, poslední biskup české větve Jednoty bratrské), Vlastivědné muzeum, dům Stammhaus, v němž se soustředí tradiční řemeslné umění, místní hřbitov a další zajímavosti. Na závěr dne pak procházka u Olbersdorfer See nedaleko Žitavy.

 

Odkaz Studijní cesta za Lužickými Srby

 

V případě Vašeho zájmu o jakékoliv fotografie mne prosím kontaktujte.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář