Jdi na obsah Jdi na menu

Smědavská hora

O Smědavské hoře říká Wikipedie že je to 1083,9 m vysoká hora, ležící na postranním výběžku Hejnického hřebene Jizerských hor. Hora je nazvána podle řeky Smědá, jejíž jeden z pramenů se nachází v rašeliništích pod jižním svahem. Pod horou se nachází chata Smědava (mimochodem - v nabídce mají krom jiných dobrot také úžasné kynuté borůvkové knedlíky). Asi 700 metrů jihovýchodně od vrcholu se rozkládá přírodní památka Vlčí louka. Na vrchol Smědavské hory nevede žádná oficiální cesta, ale kdo najde prošlapanou pešinku, dostane se k tzv. Borůvkovému kameni, na kterém je umístěna schránka s vrcholovou knihou z roku 1976.

Smědavská hora je známá také tím, že v roce 1992 došlo na jejím úbočí k letecké havárii, když do ní za zhoršených povětrnostních podmínek narazila dvojice francouzských letadel dopravujících humanitární pomoc do Polska. Obě posádky (4 osoby) zahynuly.

 

V případě Vašeho zájmu o jakékoliv fotografie mne prosím kontaktujte.

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Červenka Petr Olšany - Doteky kouzelné krajiny

2. 11. 2014 23:58

Vladimíro, děkuji Vám, za možnost díky vašim fotografiim poznat také tento kraj a krajinu kolem něho. Mějte příjemné dny a stále tak nádherné fotografie. Petr Červenka.